CBDC lekiem na hiperinflację? Kandydat na prezydenta nie ma wątpliwości
Odnosząc się do polskich realiów, moglibyśmy
powiedzieć, że bank centralny za jednym zamachem tworzyłby wówczas nową formę
pieniądza i „własnego BLIK-a”. Nowa forma pieniądza niesie za sobą jednak kilka zagrożeń, ponieważ cyfrowy pieniądz jest programowalny. Oznacza to, że można wskazać gdzie, na co i kiedy środki mogą zostać wykorzystane. Dodatkowo, skoro każdy obywatel będzie mieć swoje konto w banku centralnym, może to doprowadzić do zmniejszenia atrakcyjności banków komercyjnych na rynku, gdyż świadczone przez nie usługi okażą się droższe.
- Konsumenci i przedsiębiorstwa są narażeni na ryzyko kursowe związane z CBDC.
- Pieniądz bezgotówkowy szybko zyskuje popularność, w
niektórych krajach stając się najczęściej wykorzystywaną w transakcjach formą
pieniądza. - To one są odpowiedzialne za politykę pieniężną i gwarantują, że cyfrowa waluta jest bezpieczna.
- W jego oczach, Bitcoin jest odpowiedzią na „manipulacje banków centralnych”.
Bezpośrednim zobowiązaniem banku centralnego są także rezerwy
przechowywane na prowadzonych przez niego rachunkach. Z tej formy pieniądza
mogą jednak korzystać obecnie wyłącznie niektóre, uprzywilejowane podmioty
(m.in. banki komercyjne). CBDC należy traktować jako nowoczesną, zupełnie inną formę pieniądza banku centralnego, różniącą się od gotówki i pieniądza dostępnego dla wybranych podmiotów na rachunkach prowadzonych w banku centralnym. Może to prowadzić do restrukturyzacji sektora bankowego oraz wpłynąć na stabilność finansową i rentowność banków.
W tym samym roku bojownicy organizacji porwali poborowego izraelskiej armii Gilada Szalita podczas nalotu na Strefę Gazy. W 2007 roku Hamas przejął już całą Strefę Gazy, która była kontrolowana przez siły Fatah, lojalne prezydentowi Palestyny Mahmudowi Abbasowi. Wybuchła wojna, w której zginęło 1400 Palestyńczyków i 13 Izraelczyków. W kolejnych latach dochodziło do kolejnych wojen, w których życie traciło wiele osób. Hamas znany jest z tego, że prowadzi wojnę za pomocą terrorystycznych metod, takich jak samobójcze ataki, niszczenie obiektów cywilnych oraz promowanie kampanii przemocy wobec cywilów wśród Palestyńczyków. Organizacja argumentowała m.in., że w Izraelu obowiązuje powszechny pobór do wojska, a więc każdy obywatel Izraela jest potencjalnym żołnierzem.
Co to jest cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC)?
Kraj europejski rozpoczął na początku tego roku program pilotażowy dla tego, co było reklamowane jako pierwsza cyfrowa waluta, euro, i odniósł sukces w pierwszej fazie testów. Detaliczne CBDC to cyfrowe pieniądze, których ludzie będą dow jones industrial average zmaga się trzymać gap higher używać do przeprowadzania transakcji w życiu codziennym. Sprzedaż detaliczna CBDC może również sprawić, że gotówka stanie się przestarzała i identyfikowalna, ograniczając w ten sposób różne rodzaje działalności przestępczej.
W naszym kraju NBP skupia się na monitorowaniu rozwoju CBDC, nie podejmując na razie większych prac badawczych. CBDC jest kontrolowany przez bank centralny i reprezentuje oficjalną walutę kraju, podczas gdy kryptowaluty, takie jak Bitcoin, są zdecentralizowane i niezależne od rządowych instytucji. Chociaż CBDC może wprowadzić do systemu finansowego niektóre zalety kryptowalut, takie jak szybsze transakcje i niższe koszty, nie zastąpią one całkowicie kryptowalut ze względu na ich różne zastosowania i cechy. Niestety, banki centralne omijają w swoich wystąpieniach pomijają temat ryzyka związanego z Centralnie Kontrolowanymi Cyfrowymi Walutami (CBDC).
I tak, pierwszym krajem na świecie, gdzie wprowadzono pieniądz cyfrowy banku centralnego o nazwie Sand Dollar, są Bahamy, co miało miejsce w październiku 2020 roku. Wystartował zaś pierwszy w Afryce i drugi na świecie CBDC, czyli eNaira w Nigerii. O tym, jak w praktyce wygląda wprowadzanie CBDC w Nigerii (i jednocześnie likwidacja gotówki) przeczytasz tutaj. Więcej na temat CBDC w wersji cyfrowej waluty z datą ważności (tzw. pieniądza czasowego) napisałem w bardzo już popularnym odcinku tego bloga pt.
- W kręgach dyskusji pojawiają się doniesienia o cyfrowych walutach banku centralnego, które miałyby być szybkim, łatwym oraz bezpiecznym sposobem realizacji płatności przez zwykłych użytkowników.
- Innym rodzajem pieniądza, który funkcjonuje dzięki gwarancjom głównych państwowych banków, są rezerwy znajdujące się na ich kontach.
- Mogą one obejmować aktywa cyfrowe lub płatności transgraniczne.
- Warto również zachować czujność wobec przypadków, gdy programy CBDC i tożsamość cyfrowa, które początkowo wydają się niezwiązane, nagle stają się powiązane bez wyraźnego powodu.
- Z tej formy pieniądza
mogą jednak korzystać obecnie wyłącznie niektóre, uprzywilejowane podmioty
(m.in. banki komercyjne).
Emisją i zarządzaniem CBDC zajmują się banki centralne danego kraju. To one są odpowiedzialne za politykę pieniężną i gwarantują, że cyfrowa waluta jest bezpieczna. Cyfrowa waluta państwowych banków mogłaby ze swoją dostępnością zastąpić pieniądz papierowy. Dzięki temu banki centralne mogłyby stanąć w konkurencyjne szranki z prywatnymi dostawcami usług pieniężnych. Warto tu zauważyć, że ma to duże znaczenie w Europie, gdzie brakuje silnych podmiotów zdolnych do nawiązania rywalizacji z gigantami rynku płatności zza Atlantyku, czyli firmami Mastercard i Visa.
Co to jest waluta cyfrowa banku centralnego (CBDC)?
To powyższe czynniki, a także szybkość dokonywanych transakcji i brak inflacji kapitału sprawiają, że kryptowaluty cieszą się takim zainteresowaniem. Waluta Cyfrowa Banku Centralnego jest odpowiedzią na koszty produkcji pieniądza, liczne fałszerstwa gotówki, a także skomplikowane metody “prania pieniędzy”. W związku z faktem, że taki rodzaj waluty zostanie wprowadzony (prędzej, nadchodzą podwyżki stóp procentowych czy później) do systemów bankowych wielu krajów, to kryptowaluty prawdopodobnie nadal będą posiadały swoje dotychczasowe grono odbiorców. Zmieni się jedynie obecny obieg gotówki z papierowego, na elektroniczny. Takie działanie z pewnością pozwoli na większą kontrolę państwową nad kapitałem obywateli, co z pewnością dla wielu osób nie wyda się atrakcyjnym rozwiązaniem.
Komu potrzebny jest cyfrowy pieniądz banków centralnych?
Niemiecki
związek banków nawoływał do stworzenia „programowalnego euro”, obawiając
się zapóźnienia technologicznego Europy. CBDC oznacza „cyfrową walutę banku centralnego„, nowy rodzaj waluty, z którym eksperymentują rządy na całym świecie. Tym, co odróżnia CBDC od tradycyjnych walut jest fakt, że może ona wykorzystać nową technologię płatności, zazwyczaj blockchain, aby potencjalnie zwiększyć efektywność i obniżyć koszty przeprowadzania transakcji. Dodatkowo regulacja forex w australii warto wiedzieć, że przechowywanie cyfrowego pieniądza będzie miało miejsce na kontach obywateli w banku centralnym, a nie w bankach komercyjnych. W związku z powyższym zakup CBDC będzie możliwy najprawdopodobniej u emitenta cyfrowej waluty lub we wskazanych przez niego miejscach. W przypadku nieodpowiedniego projektu, Centralnie Kontrolowane Cyfrowe Waluty (CBDC) mogą stanowić narzędzia nadzoru oraz kontroli i być wykorzystywane przez rządy wielu krajów.
Chiny zaprezentowały e-CNY podczas Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie. Odwiedzający i sportowcy mogli używać tej waluty do dokonywania zakupów w wiosce olimpijskiej. Cyfrowe euro to propozycja wprowadzenia przez Europejski Bank Centralny (ECB) cyfrowej waluty dla strefy euro. ECB prowadzi obecnie badania i konsultacje w sprawie wprowadzenia cyfrowego euro, które ma być bezpieczne, wydajne, innowacyjne i odpowiedzialne. W kręgach dyskusji pojawiają się doniesienia o cyfrowych walutach banku centralnego, które miałyby być szybkim, łatwym oraz bezpiecznym sposobem realizacji płatności przez zwykłych użytkowników.
CBDC – pytania i odpowiedzi
Oczywiście „jedna jaskółka wiosny nie czyni”, ale uważam, że tym razem obecnie mamy już do czynienia z pewnym (na razie) lekkim zwrotem w kierunku obrony gotówki. Jeśli trend ten będzie wzrastał to uważam, że jesteśmy wszyscy w stanie nie tylko zatrzymać proces likwidacji gotówki, ale nawet go odwrócić i przejść do ofensywy. Myślę, że nie przesadzę, jeśli nazwę to zjawisko kontrrewolucją gotówki. Jest to bardzo wygodne dla państw, które będą mogło łatwo (w sposób cyfrowy) zwiększać ilość pieniędzy w obiegu, a tym samym powodować inflację (bez tzw. dodruku).
Cóż, dotychczasowe wnioski z wprowadzania cyfrowych walut nie są tak optymistyczne. Kluczowym ryzykiem ekonomicznym związanym z CBDC jest wystąpienie inflacji. Inflacja jest zjawiskiem kompleksowym, ale w rzeczywistości wynika z przekroczenia wzrostu podaży pieniądza w porównaniu do wzrostu produkcji lub PKB.
Czy więc konieczne jest wprowadzanie kolejnych rodzajów pieniądza jak np. Szczególnie niepokojąca jest tendencja do łączenia CBDC z tożsamością cyfrową. Tożsamość cyfrowa jest często uważana przez niektórych za kluczowy czynnik, który pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału pieniądza cyfrowego. Przeważająca większość sytuacji płatniczych nie wymaga fizycznego potwierdzania tożsamości.
More in cbdc – central bank digital currency
Wprowadzenie CBDC pozwoliło włączyć się w obrót gospodarczy tysiącom ubogich obywateli, nie korzystających dotąd z systemu bankowego. Dane z systemu CBDC, obrazujące ich dochody i wydatki, mogą oni wykorzystać np. Reuters podał, że Zarząd Rezerwy Federalnej wkrótce wyda pełny raport na temat cyfrowego dolara, jednak raczej nie będzie się spieszył z jego wdrożeniem.